Зустріч Товажнянського Л.Л. з журналістами

13. April 2011

DSC_0266

13 квітня відбулася прес-конференція за участю ректора НТУ «ХПІ» професора Л. Л. Товажнянського, проректорів та начальника навчально-методичного відділу договірної та практичної підготовки студентів Г. П. Артюшиної. Ця зустріч пов’язана із необхідністю спростувати оприлюднену ЗМІ інформацію. На статтю «Вузы требуют вернуть за бюджет», опубліковану в газеті «Сегодня» (Харківський випуск), є безліч посилань та передруків. В статті мова йде про те, що студенти, які здобували освіту за бюджетні кошти, повинні повернути деяким вузам витрачені на їх навчання гроші у разі невідпрацювання ними трьох років на державних підприємствах.

Проф. ТОВАЖНЯНСЬКИЙ Л.Л.:
Добрий день, шановні колеги!
Сьогодні виникла необхідність зустрітися з вами у зв’язку з тим, що  останнім часом у засобах масової інформації, зокрема в газеті «Сегодня», на інтернет-сайті «Подробности» була розповсюджена інформація про те, що деякі вищі навчальні заклади розсилають листи своїм випускникам, які навчалися  за рахунок держбюджету і не відпрацювали 3 роки на державних підприємствах, про те, що вони повинні відшкодувати вартість навчання. Серед таких вищих навчальних закладів названий і Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут». Ми вважаємо за необхідне відповісти на цю інформацію. Як ректор, я офіційно заявляю, що ніяких листів своїм випускникам, які не відпрацювали 3 роки на підприємствах державної форми власності, ми не розсилали. Ця інформація неправдива. Вона дуже шкодить іміджеві нашого університету, особливо у зв’язку з тим, що  зараз відбувається вступна кампанія, і ці неправдиві твердження можуть спричинити зменшення числа бажаючих вступати в університет.


Справа в тому, що ще в 1996 році вийшли постанова Кабінету Міністрів № 992 і указ Президента  про те, що всі студенти, які навчаються за державний кошт, повинні бути працевлаштовані на державних підприємствах, і, якщо вони не відпрацюють 3 роки, то повинні відшкодувати вартість навчання. Але за 15 років ні з боку Міністерства освіти і науки (зараз Міністерство освіти і науки, молоді та спорту), ні з боку Кабінету Міністрів ніяких питань, нагадувань або зауважень не було. Це штучна ідея, яка виникла в засобах масової інформації, і вона не відповідає дійсності.
Це питання порушувалося, коли минулого року наш університет перевіряло КРУ. В акті, складеному за результатами перевірки, є розділ «працевлаштування», і там йшлося про цю постанову від 1996 року, але в кінці цього документа відзначено, що ніяких зауважень щодо цього комісія не має.


Ми розподіляємо наших випускників за тристоронніми угодами, які підписують студент, університет і підприємство. І ми багато заходів проводимо для того, щоб працевлаштувати  наших випускників. Минулого тижня майже всі телеканали брали участь у ярмарку робочих місць, який був проведений у нашому спорткомплексі. Ми щороку працевлаштовуємо 96% випускників на підприємствах і закладах усієї України, і проблем з цього приводу в університету не виникало. За деякими спеціальностями навіть не вистачає наших випускників, щоб задовольнити попит.
В акті КРУ було вказано, що у 2009 році було випущено 1080 спеціалістів і 519 магістрів, з них 34 особи не доїхали до місця роботи. І КРУ вказало на те, що не був виконаний закон. Ми в своїй відповіді написали, що ми не маємо права вимагати від них відшкодування бюджетних коштів, що у нас немає для цього механізму. Закон існує, але його досі ніхто не виконував.
Тому вся інформація, яку розповсюджують деякі ЗМІ, не відповідає дійсності. Університет ніяких листів не розсилав. Про це я авторитетно заявляю у присутності керівництва нашого університету.

 

Я готовий відповісти на ваші запитання.

 

ПИТАННЯ («І канал»):
Ви сказали, що розподіляєте 96% випускників. Вони були розподілені в державному секторі чи взагалі?

Проф. ТОВАЖНЯНСЬКИЙ Л.Л.:
Дійсно, сьогодні державних підприємств залишилося дуже мало. І в основному це підприємства, які мають державну частку, це акціонерні –  закриті чи відкриті – товариства. Але у нас є запити від понад 400 підприємств, які мають частково державну форму власності. Ми даємо направлення випускникам, а у відповідь від підприємств отримуємо талони про прибуття. Якщо 96% випускників отримують направлення на роботу, то зворотних талонів ми отримуємо 78–79%. Ми за цим слідкуємо, бо це одна зі складових іміджу нашого університету. Це також свідчить про те, що економіка України піднімається, що вища технічна освіта затребувана. І коли ми запрошуємо молодь на навчання до нашого університету, ми на це також наголошуємо.

ПИТАННЯ:
У тристоронній угоді зі студентами чи зі спеціалістами і магістрами є пункт про обов’язкове відшкодування вартості навчання, якщо вони не відпрацюють 3 роки?

АРТЮШИНА Г.П.:
Це питання необхідно розділити на два. Всі студенти, які навчаються за кошти державного бюджету, укладають договір, в якому є пункт про те, що студент зобов’язаний буде після навчання відпрацювати. А в тристоронньому договорі вказано тільки місце роботи, адреса підприємства, забезпечується чи не забезпечується гуртожитком, і все, що стосується конкретного місця роботи, більше нічого.

ПИТАННЯ:
Випадки, коли вузи вживали заходів щодо цього пункту договору, були?

Проф. ТОВАЖНЯНСЬКИЙ Л.Л.:
Ні, таких випадків у нас не було. Це питання спонтанно виникло в засобах масової інформації. І в публікаціях на цю тему мова йшла не тільки про наш університет. Але до нас почали звертатися з цього приводу, тому ми запросили вас.


ПИТАННЯ:
Ще одне уточнення.
В Постанові Кабінету Міністрів 1996 року я знайшов пункт про те, що обов’язкове відпрацювання не менше трьох років стосується юридичних, медичних та педагогічних спеціальностей, а для технічних спеціальностей – тільки випускників 1996–1997 навчального року. Тому всі посилання на цю постанову технічних вузів не стосуються.

Проф. ТОВАЖНЯНСЬКИЙ Л.Л.:
Так, і ми написали відповідь КРУ на зауваження, де згадувався цей закон, і КРУ з нами погодилося. Ви правильно сказали, що ця постанова за 15 років ні разу не була виконана. У нас зараз немає ні методичних, ні юридичних підстав для того, щоб втручатися у цю справу. Ні від студентів, ні від нас ніхто не вимагав цих коштів.
Що стосується розсилання листів, то це різний підхід до оцінки події. І я чітко хочу роз’яснити, що  ніяких листів ми не направляли.

ПИТАННЯ:
Питання до Вас не як до ректора, а як до відомого спеціаліста з вищої освіти. Чи не варто взагалі відмінити цю постанову, тому що вона порушує основні конституційні права людини, зокрема право на безкоштовну освіту?

Проф. ТОВАЖНЯНСЬКИЙ Л.Л.:
Було кілька варіантів Закону «Про вищу освіту». Я думаю, що в  тому варіанті, який зараз розглядається, це буде скасовано, тому що для цього немає ніяких підстав, і це нам не потрібно. Головне, що в країні зараз піднімається економіка, ми розподіляємо спеціалістів. В нашому університеті за 96 спеціальностями проводиться підготовка спеціалістів, і всі вони розподіляються.
Працевлаштування – це дуже важливе питання. І ми йому приділяємо багато уваги. У нас створено відділ практичної підготовки і розподілу студентів, створено Центр кар’єри, щороку проводяться презентації випускників і ярмарок робочих місць. Ми навчаємо студентів, як їм представляти себе, як писати резюме. І нещодавно в спортивному комплексі відбувся ярмарок робочих місць. 53 підприємства надали більш як 400 пропозицій. В тому числі, в цій події взяв участь і Центр зайнятості нашої області, який показав, що на випускників чекає близько 80 тис. робочих місць. Думаю, що і в пресі, і по телебаченню ви мали змогу  побачити цю інформацію.

ПИТАННЯ:
У цьому переліку вишів, які розсилали такі листи, є ще якісь харківські виші?


Проф. ТОВАЖНЯНСЬКИЙ Л.Л.:
Так, крім нашого університету там вказані Харківський університет радіоелектроніки і університет культури. Думаю, що в них такі ж проблеми, як і в нас.

ПИТАННЯ:
Ви інформували Міністерство освіти і науки про цю ситуацію?

Проф. ТОВАЖНЯНСЬКИЙ Л.Л.:
Так, я направив листа на ім’я Д.В. Табачника, де вказано, що ми ніколи нікому не надсилали таких листів. Цього листа наш проректор має сьогодні передати в Києві Міністру.
Нещодавно наш університет відсвяткував 125-річчя, він відомий у світі. Ми входимо в асоціацію Євразійських університетів. Тому ми будемо розглядати, яким чином нам висловити свій протест і вимагати спростувати цю інформацію. Головне – це те, що подібних листів ми нікому не розсилали.

ПИТАННЯ:
Гіпотетична ситуація. Приходить людина після захисту диплома, ви їй даєте направлення на підприємство «Х», а він хоче працювати на підприємстві «У», які ваші дії?

Проф. ТОВАЖНЯНСЬКИЙ Л.Л.:
Бувають такі випадки. Але ми вживаємо певних заходів, щоб такого не траплялося. У нас студенти проходять переддипломну практику на підприємствах – місцях майбутнього працевлаштування. Вони мають змогу оцінити свої можливості і можливості підприємства. Але бувають випадки, коли приходять і говорять, що хтось вийшов заміж, у когось батьки хворі, не може кудись далеко їхати. Якщо є серйозні підстави, тоді ми даємо згоду на самостійне працевлаштування. Але ми працюємо над проблемами розподілу випускників, тому що це один з основних напрямків вищого навчального закладу. А головний «козир» у справі працевлаштування полягає в тому, що наявні ознаки зростання економіки. Харківський машинобудівний комплекс на 30% нарощує об’єми. НТУ «ХПІ» є одним із засновників і учасників  потужного комплексу, до складу якого входять підприємства з літакобудування, танкобудування, виробництва гідро- та парових турбін, шахтного обладнання. Разом з цими підприємствами ми вирішуємо проблеми не тільки працевлаштування, але й розвитку науки. Обсяг досліджень, що ведуться в нашому університеті, 20 млн. грн., з яких 12 млн. – це бюджетна наука, і 8,5 млн. – це договори з нашими підприємствами. Якщо вони замовляють науку, це означає, що вони працюють, а значить, що вони потребують наших випускників.

ПИТАННЯ:
Ви будете готувати позови?

Проф. ТОВАЖНЯНСЬКИЙ Л.Л.:
Ми підготуємо і направимо заяви в «Сегодня», в «Обозреватель». Але ми не хочемо втягуватися в якісь дискусії. Ми вимагаємо спростувати інформацію про те, що ми шантажуємо своїх випускників і розсилаємо якісь листи.

ПИТАННЯ:
Якщо підрахувати, то скільки  необхідно повернути коштів?

Проф. ТОВАЖНЯНСЬКИЙ Л.Л.:
КРУ нарахувало нам 400 тис. В документах написано, що академія культури повинна повернути 200 тис.

ПИТАННЯ:
КРУ проводило свою перевірку в 2008 році?

Проф. ТОВАЖНЯНСЬКИЙ Л.Л.:
У 2010 році. Підготовлений відповідний акт перевірки, де вказано, що 34 випускники не виконали тристоронніх угод. Але зараз не існує порядку притягнення до відповідальності за порушення угоди. Ми написали відповідь, з якою КРУ цілком погодилося. Відповідні документи були направлені міністру. Ніяких зауважень до нас не було.

ПИТАННЯ:
Скільки студентів навчається в університеті, який відсоток навчається за державні кошти?

Проф. ТОВАЖНЯНСЬКИЙ Л.Л.:
На сьогоднішній день 15,5 тис. студентів навчається на стаціонарі, 8,5 – на заочній формі навчання. Більшість з них навчається на бюджеті. За контрактом у нас навчається 2280 осіб.

ПИТАННЯ:
Як Ви вважаєте, це політичні інтриги, чи конкретно спрямовано проти Вас?

Проф. ТОВАЖНЯНСЬКИЙ Л.Л.:
Ми не втручаємося в характер «розбірки». Для нас головне – зберегти імідж нашого університету. І ми повинні показати, що люди нам довіряють, тому що ми забезпечуємо нормальну освіту, забезпечуємо працевлаштування. І зараз для нас головне заявити протест проти такої неправдивої інформації.

новини

Comments are closed